Köşe yazarı
Müge TUFAN

Aşı randevusunda dikkat etmeniz gereken detaylar!

Türk savunma sanayisinde yerli motor için geri sayım başladı. Test ve kalifikasyonun bu yılın son çeyreğinde tamamlanacağı projede, 2022 yılının başında araç üstü motor entegrasyonunun başlaması hedefleniyor.

Aşı randevusunda dikkat etmeniz gereken detaylar!
Saat: 02:51 Tarih: 18/08/2021 Tarih: 18/08/2021

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşılamada büyük bir yol kat edildi. Türkiye'de bugün açıklanan verilere göre birinci, ikinci ve üçüncü dozda aşılama 85 milyonu aştı. Peki, aşılamada en çok dikkat edilmesi gereken konular neler? Devlet hastanelerinde yoksa aile sağlığı merkezlerinde mi aşı yaptırılmalı? İşte aşı randevusunda dikkat etmeniz gereken detaylar.

BİONTECH AŞISI AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE 

Tüm Türkiye'de 9 Haziran'da yalnızca hastanelerde uygulanan Alman BioNTech aşıları, artık A ve B sınıfı Aile Sağlığı Merkezleri’nde de vurulmaya başladı. Aşı sırası gelenler, e-nabız ve MHRS üzerinden randevu alabiliyor.


BioNTech aşısının aile sağlığı merkezlerinde de tatbik edilmesi kararının ardından randevu alanlara aşı yapılmaya başlandı. Ve aşılama büyük bir hız kazandı.

AŞILAMADA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Aile sağlığı merkezlerinde devlet hastanelerine nazaran doğal olarak yeterli teknik desteğin olmaması aşı sonrası için sorun olarak öne çıkıyor.

AŞIDAN SONRA HASTANEDE 10 DAKİKA BEKLEMEK GEREKİYOR

Bir diğer önemli konu ise aşı sonrası oluşabilecek alerjik rahatsızlıklar. Bunun için hastaneler "Aşıdan sonra 10 dakika bekleyin" uyarısı yapıyor. Ancak aile sağlığı merkezlerinde oluşabilecek herhangi bir rahatsızlıkta anında müdahale edebilecek teknik ekipmanlar yetersiz. 

TALEBİN AZ OLDUĞU SAĞLIK OCAKLARINDA BAZI VATANDAŞLAR AŞI OLAMIYOR

Öte yandan bilindiği gibi, BioNTech aşısı için 6 kişinin toplanması bekleniyor. Özellikle sakin mahallelerde aile sağlığı merkezleri 6 kişiden sonra aynı gün içinde başka randevu olmadığı için yeni aşı yapamıyor ve vatandaşları çevredeki hastanelere yönlendiriyor. Bu durumun 'randevusuz aşı' beklentisi oluşturmasının yanı sıra, randevusu için ayırdığı vakitte aşısını olamayan hastalar aşıyı ertelemek zorunda kalabiliyor. 

Yorum yaz