GİRİŞİMCİ HANIMLARA TOKAT BELEDİYESİNDEN HİBE DESTEĞİ

Başkan Eroğlu; 2024 yılından itibaren kendisi işletme açacak Tokatlı kadın girişimcilere belediye olarak hibe desteği sağlayacaklarını söyledi.

GİRİŞİMCİ HANIMLARA TOKAT BELEDİYESİNDEN HİBE DESTEĞİ
Saat: 16:23 Tarih: 28/11/2023 Tarih: 28/11/2023

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Karşıyaka Hanımeli Kültür Merkezinde düzenlenen 2023-2024 Eğitim Dönemi açılış programında yaptığı konuşmada 2024 yılından itibaren kendisi işletme açacak Tokatlı kadın girişimcilere belediye olarak hibe desteği sağlayacaklarını söyledi.

Eğitim dönemi açılış programında konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Hanımeli Kültür Sanat Merkezleri hamdolsun bir marka oldu. Seçildiğimizin hemen akabinde ilk işlerimizden bir tanesi siz değerli hanımefendiler için, sizlerin hayatlarını daha kolaylaştırıcı işler yapmak, yine sizlerin sosyalleşeceği alanlar oluşturmak, devamında da istihdam oluşacak böyle alanları ortaya koymak için bir karar vermiştik. Verdiğimiz bu kararlar doğrultusunda önce Behzat’ta Behzat Hanımeli Kültür Sanat Merkezimizi, sonrasında Karşıyaka Hanımeli Kültür Sanat Merkezini hemen hızlı bir şekilde açmıştık. Açılışlarının üzerinden geçen sekiz buçuk yılda bu alanlarda açılan onlarca kursta yüzlerce hanımefendi eğitimler aldı. Bu merkezlerle kalmayıp daha sonrasında TOKİ ve şehrimizin merkezinde eski Bağkur binasının olduğu yerde Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür Sanat Merkezlerini açmıştık. Toplamda dört adet hanımeli kültür sanat merkezini şehrimize, değerli hanım kardeşlerimizin faydalanacağı alanlar olarak hayata geçirmiştik. Bununla yetinmeyip yine hanımeli kültür merkezlerinin içerisinde olduğu mahalle konaklarımızı açarak dört tane de mahalle konağı oluşturarak toplamda 8 adet hanımeli kültür sanat merkezini şehrimize hanım kardeşlerimiz için kazandırdık. Verdiğimiz sözleri yerine getirmenin ve hanım kardeşlerimizi mutlu etmenin gayreti içerisinde olduk” dedi.

Şehrimize yeni hanımeli kültür sanat merkezleri kazandıracağız

Faaliyette olan hanımeli kültür sanat merkezlerinde yapılan eğitimler hakkında bilgi veren Başkan Eyüp Eroğlu “Bu sekiz buçuk yıllık zamanda hanım kardeşlerimiz için 495 kursun açıldığını görüyoruz. Şu ana kadar 10 bin 58 kursiyerimiz eğitim aldı. 5616 hanım kardeşimiz bu aldıkları eğitimlerin belgelerine sahip oldu. Bu kurslarımızda dikiş kurslarımız, Kuranı Kerim, Lezzet Atölyesi, çini, güzellik ve el sanatları gibi 18 farklı alanda kurslarımız devam ediyor. Karşıyaka’da 18 kursumuz, diğer hanımeli kültür merkezlerimizde ise 92 kursumuz an itibariyle başlamış durumda ve hali hazırda yaklaşık 2000 kursiyerimiz bu merkezlerde eğitimlerine bu yıl için başlamış durumdadır. Bu sayıların artarak devam etmesi için çalışmalarımız var. Önümüzdeki yıllarda şehrimize dört hanımeli kültür sanat merkezi daha kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.  

Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ederiz

Eğitici desteği için Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ettiklerini söyleyen Başkan Eroğlu “Bu kurslarımızın açılmasında kıymetli eğitici destekleri için Halk Eğitim Merkezimize de teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte bu güzellikleri oluşturuyoruz. Şimdiye kadar ne dediysek Halk Eğitim Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz yardımlarını hiç esirgemediler. Onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerlerimizin işletme açması bizleri son derece mutlu ediyor

Kurslardan eğitim açan kursiyerlerin kendi işletmelerini açmalarından çok mutlu olduklarını ifade eden Başkan Eroğlu “Bu kurslarımızın neticesinde sevindirici bir husus da şu oluyor: Tamamı için demiyorum ama belli bir oranda buradan eğitim alan hanımlarımızın işletme açmaları bizi ayrıca mutlu ediyor. Sayısal olarak net bir sayı veremeyeceğim ama kırka yakın kurslarımızdan eğitim aldıktan sonra işletme açan hanım kardeşlerimizi biliyorum. Esnaf ziyaretlerimizde kendileri kurslardan belge aldıktan sonra o işletmeleri açtıklarını ifade ediyorlar. Bu da bizi son derece mutlu eden bir gelişme oluyor” dedi.

Hibe desteklerimize 2024 yılında başlayacağımızın müjdesini paylaşmak istiyorum

Kendi işletmelerin açacak kadın girişimciler için hibe desteği sağlayacaklarını ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Buralarda eğitim alan kursiyer hanımefendilerin işletme açabilmeleri için devlet destekleri konusunda çalışmalar yapılabilir. Bu üzerinde konuşulacak bir konu. Fakat biz bunun dışında Tokat Belediyemiz olarak önümüzdeki dönemde işletme açacak hanım kardeşimize hibe olarak karşılıksız maddi destek verme konusu üzerinde çalışıyoruz. Her yıl 100 olmak üzere önümüzdeki beş yılda 500 hanım kardeşimize bu desteği sağlayacağız. Bu rakamlar artabilir mi, tabi ki artabilir. Destek olarak şu anda 100-150 bin Türk Lirası bandında 2024 yılında başlayacağız. Sonraki yıllarda bu rakamlarda da artışlar olabilecektir. Kendisi işletme açacak hanım kardeşlerimiz için bu desteğin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

Yorum yaz