SAĞLIK-SEN TOKAT ŞUBE BAŞKANI MANTAR; BİR BİR ÖLÜYORUZ

07.11.2020 - Cumartesi 12:53

Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Suat MANTAR, "Kovid-19’ la mücadele eden sağlık çalışanları sosyal ve ekonomik yönden ezilirken, birde can kayıpları moral motivasyonu iyice düşürmüştür."dedi.

Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Suat MANTAR, her gün ortalama 5 sağlık çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade ederek, nüfus ortalamasıyla sağlık çalışanlarının kıyas edildiği zaman Kovid-19 sebebiyle ölenlerin çoğunluğunun sağlık çalışanları olduğunu söyleyebileceklerini kaydederek, “Sağlık çalışanları sosyal ve ekonomik yönden terapi olabileceği iyileştirmeleri bekliyor.” dedi.

Vatandaşlarımız Maske+Mesafe+Hijyen kuralına uyarak hem kendilerini korur, hem Sağlık çalışanlarına yardımcı olabilirler…

MANTAR, yaptığı açıklamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında vatandaşlara yapılan çağrıların mesafe, maske, hijyen ve evde kal çağrısı olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanlarının işi icabı hastaları ile ilgilenecektir. Bu ilgi yakın teması kaçınılmaz kılmaktadır. Hijyene dikkat edilse de buna rağmen bulaş riski hat safhadadır. Sağlık çalışanlarının evleri, işi icabı, zaman olarak sağlık tesisleri olunca, evde kalmaları mümkün değildir. Sağlık çalışanlarının çoğu Kovid-19’u ayakta geçiriyor, şikâyeti olmadan, test yaptırmadığı içinde farkında olunmuyorlar.” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesinin yanı sıra ruhsal yönden travma geçirdiklerini ve rüyalarında kabus gördüklerini ifade eden Mantar, ölüp ölüp dirilen sağlık çalışanlarının sosyal ve ekonomik yönden terapi olabileceği iyileştirmeleri beklediğini ifade ederek şunları kaydetti: “Bu işin birde psikolojik boyutu var. İnsanoğlu beden ve ruhtan meydana gelen bir varlıktır. Bedenen meydana gelen Kovid-19 ölümleri yanında her birimizin ruhsal yönü travma geçirmiştir. Tabiri caizse ölüp ölüp dirilmekteyiz. Sağlık çalışanları sosyal ve ekonomik yönden terapi olabileceği iyileştirmeleri bekliyor. Adaletli hakkaniyetli iyileştirmeler, motivasyon yönünden sağlık çalışanlarına can suyu olacaktır.”

Pandemi süreci nasıl başladı;

Mecliste alkış ve bolca teşekkür ile başladı,

Nasıl gidiyor;

Ek ödeme: yok,

Seyyanen Zam: yok,

İzin: yok

Emeklilik: yok

İstifa: yok,

Tayin Hakkı: yok

Moral ve motivasyon hiç yok

Sağlık çalışanlarının öncelikle moral motivasyona ihtiyacı vardır.

 

Sağlıkta Şiddet Kabul edilemez….

Yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen ülkemizde sağlıkta şiddet artarak devam etmektedir.

Hastalara can suyu olmak için gayret eden sağlık çalışanlarının sorunlarına şiddetin de eklendiğini belirten MANTAR, şiddet nedeniyle zaman zaman mesleğin gereğini yapamaz hale geldiklerine dikkat çekti.

Yapılan tüm uyarılara, caydırıcı cezai işlemlere ve kamuoyu baskısına rağmen sağlık birimlerinde şiddetin önüne geçilemediği ifade eden Mantar, yapılması gerekenin "sıfır tolerans temelli, çok yönlü, kapsamlı politika değişikliğine gitmek" olduğu vurguladı.

Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı SUAT MANTAR her türlü zorlukla ve sorunla mücadele ederek şifa dağıtan sağlık çalışanlarının, çalışma esnasında nereden geldiğini kestiremedikleri bir "kör şiddet"le mücadele ettiklerini belirterek, "Sağlık çalışanlarını şiddet belasından kurtarmak lazım. Yasalar şiddeti tam manasıyla ortadan kaldırmaz. Şiddete başvuran kişiler toplumdan da dışlanarak cezalandırılmalı. Başta kamu olmak üzere herkese bu hususta büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir." ifadesini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR