Mülteci Gönüllülerinden Pandemi Döneminde Örgü Bebek

27.01.2021 - Çarşamba 20:48

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı Derneği Mülteci gönüllüleri pandemi döneminde evlerde örgü bebek yapıyorlar

Konu ile alakalı açıklama yapan dernek başkanı Fatma DİNÇER şunları söyledi

Amigurumi’ adıyla da bilinen örgü bebek, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de anneler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, doğal malzemelerle elde yapılıyor olması, yumuşak bir dokuya sahip olması ve arkadaşlık duygusunu geliştirmesi.

Sevimli örgü bebek daha yakından tanımadan önce, öncelikle nereden geldiklerini bilmekte fayda var. Amigurumi, Japonca kökenli bir kelime. Ami ve Nuigurumi kelimelerinden türetilmiş. İlk iki hecesi olan Ami; ’tığ ve şiş ile yapılmış’ anlamına geliyor. Nuigurumi ise ‘içi doldurulmuş oyuncak’ anlamında. Bu iki kelimenin birleşimi ile örgü bebek, bugün dünyada milyonlarca insan tarafından elde üretilerek, bebeklerin en iyi uyku ve oyun arkadaşı haline geldi.

 

Şiş ile ve Tığ İle Örgü

Örgü örenlerin de iyi bildiği gibi, örgünün iki çeşidi var; şiş ve tığ tekniği. Genellikle giysiler şiş ile örülürken, örgü bebek tığ işi sık iğne tekniği ile yapılıyor. Türkiye’de çok eski zamanlardan bu yana kadınlarımız tarafından geliştirilerek sürdürülen el işi sanatları, günümüzde gençlerimizin de ilgi duymasıyla giderek modernleşti. Kadınlarımız kendileri ya da yakınları için atkılardan, hırkalara, battaniyelerden, berelere kadar birçok modeli kendileri örebiliyor. Yine bebek örgüleri de eskiden olduğu gibi bugün de çok revaçta.

Birbirinden güzel bebek patikleri, el işi sanatının mükemmel örneği olan bebek battaniyeleri, bebek kazak ve yelekleri gibi birçok bebek ürünü, kadınlarımız tarafından elde örülüyor. Bu gelişimin önemli sebeplerinden biri de, örgü tekniğinde kullanılan malzemelerin oldukça gelişmesi. El örgü iplerinden, şişlere dolgu malzemelerinden, düğmelere kadar artık her şey çok daha modern ve sağlıklı.

Amigurumi bu işi yapan kişinin iki elini de kullanmasını gerektiren beceridir. Bu becerinin zamanında gelişmesi demek, çocuğun büyüme sürecinde başka diğer işlere de çabuk şekilde adapte olması demek. Örneğin; iletişim sosyalleşme,öz güven geliştirme sağlıklı iletişimi de kuvvetlendiriyor.

Mülteci gençler bu süreçte model oluşturma renk kombinesi uyumu ve kompozisyon oluşturma konusunda destek verdiler. Ayrıca pandemi döneminde evde  geçirdikleri zamanı verimli değerlendirmek, pandeminin  travma etkilerinden korumanmak için el işi bebek yapımını öğrettiler. El işi bebeği öğrenen ev hanımı mülteci kadınlar tek tek öğrenip yaygın biçimde üretim yaptılar. Hem sağlıklı, hem de şiddet içermeyen hatta içinde bolca sevgiyi de hediye eden, hikayesi ile eğlendiren yepyeni bir oyuncak seçeneğimiz var. Üstelik yıllarca bozulmadan saklayabiliyoruz…" dedi.

HABER MERKEZİ

 

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR