Mülteci Gençten Gençlik Bayramı için Çini Hediyesi

19.05.2021 - Çarşamba 16:50

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği tarafından Proje Konağında gençler için çeşitli sanat odaları ve üretim atölyeleri oluşturuldu.

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği üyeleri ve mülteci gönüllü genç Pervane Ahmedi çiniden yaptıkları ürünleri çocuklara hediye etti. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Türk Bayrağı desenli ürünler yapan Ahmedi, tüm gençlerin 19 Mayıs Bayramını kutladı.

Gençlerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunduracak atölyeler kurularak onların sosyal yaşamda etkin rol alması sağlandı.

Bu kapsamda Afgan mülteci genç Pervane Ahmedi, üretim atölyesinde çini çalışmaları yaparak çocuklara hediye etti.

Gençlerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlayan Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer, "Teknolojik gelişim dünyayı küçük bir köye çevirdi. Dünyanın diğer ucunda olan olumlu ya da olumsuz her şey artık bizi de etkiliyor. Bu yüzden dünya üzerindeki tüm bireylere önemli sorumluluklar düşüyor; yaşadığımız yeri bulduğumuz gibi bırakmak, hatta daha iyi hale getirmek. Bu sorumluluğun geliştirilmesi için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini ve ortak bir dille hareket etmek zorunda olduğumuzu her geçen gün daha fazla öğreniyoruz.

Dünyada yüzyılların on yıllara sıkıştığı bir dönüşüm yaşanırken, hızla kirlenen doğa ve insan yaşamı için daha az tüketmek, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek ve çocukluktan başlayarak üretimin değerini anlatmak hem ekolojik bütünlüğe hem de sadece tüketime dayalı hayatın getirdiği dejenerasyona karşı atılmış büyük bir adım olacak.

Eğitim, bireysel algı değişikliği oluşturmanın en önemli yöntemi olarak kabul edilir. Bu yolla bireyde; doğaya, çevreye ve toplumsal değerlere sahip çıkmaya yardımcı olacak bir sorumluluk bilinci ve farkındalık geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Döngüsel ekonomi modeli içinde yeşil mimari, sıfır atık gibi konularda kültürel çalışmalar yürüterek bu farkındalığı yaratmayı hedefliyoruz.
Mülteci gençlerimizle birlikte sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunduracak atölyeler kurarak, gençlerin sosyal yaşamda etkin rol almasını amaçlar.
Gençlerin yaşadıkları çevreye ve topluma duyarlı ve sorumlu bireyler olmalarını sağlamak, kendilerine sağlanan imkân ve fırsatlardan farkında olarak, gelecekteki rollerinin ve görevlerinin bilincinde yetişmelerini ve en önemlisi de arkadaşlığı, paylaşmayı geliştirmek." Dedi.

Başkan Dinçer, "Gençlerin güven ve olanak verildiğinde neler başarabileceklerini çalışmalarıyla ve projeleriyle her geçen gün kanıtlayan derneğimiz; bugün de gençler başta olmak üzere; kadınlardan çocuklara, engellilerden, çevresel konulara kadar birçok alanda ve farklı hedef gruplarla çalışmalar yürütmektedir. Derneğimiz, olumsuzlukları değiştirmeye, insanlara yardımcı olmaya çalışan güzel insanlarla, gönüllülerle hareket etmektedir.UNHCR desteği ile Gençlerin AB gençlik programıyla tanışabilmesi ve toplumda belirledikleri ihtiyaçlar doğrultusunda projelerini gerçekleştirmeleri için deneyimli kolaylaştırıcılar desteğiyle gerçekleşen çalışmalara sizlerde katılabilirsiniz
Derneğimizin hazırladığı eğitimcilere ve gençlere yönelik dönemsel; Sosyal Haklar, Ekip Çalışması, Liderlik,
İletişim, Girişimcilik ve Proje Yönetimi gibi eğitimlerinin yanı sıra ulusal ve uluslar arası eğitimlerden haberdar olarak, bunlara da katılma şansını yakalayabilirsiniz.
Ekonomik ve sosyal değişimlerin, toplumsal ve ekolojik boyutlarını merkeze alan ve bu alanlardaki sorunlara sürdürülebilir alternatif çözümler sunmak için çalışıyoruz Pandemi döneminde gençlerimiz şartlara uygun olarak musade edilen serbest zamanlarda çalışıp evlerinde üretime gelişme veçalışmalarına devam etmektedirler." Şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR