KURTGÖZ; "KİTLESEL İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

29.03.2021 - Pazartesi 22:47

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, İktidarın 1 Nisan sabahı çalışan kesimi işsizlik süprizi ile karşı karşıya bırakabileceğini ileri sürdü.

Kısa çalışma ödeneğinin, iktidar tarafından ‘son kez’ 31 Mart’a kadar uzatıldığını anımsatan CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, bunun neden olabileceği tehlikelere dikkat çekti.
Başkan Kurtgöz, pandemi bitmeden sona erecek bu eksik sistemin, yeni mağduriyetlere ve işsiz nüfus patlamasına neden olabileceğini ifade etti.
TOKAT ESNAFI KARARAN GELECEKLERİYLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI
AKP’ nin Lale Devri yaşadığını ileri süren Başkan Kurtgöz, “Tokat esnafı kapatılan dükkanları, kararan gelecekleriyle baş başa kalmış durumda. 1 yıldır siftah etmeyen esnafımız var. Lokantacılar, kahveciler, kafeciler, kırtasiyeciler, servisçiler, müzisyenler, kantinciler ve daha sayabileceğim işletmeler pandemide nasıl yaşıyor, nasıl elektrik, su ve doğalgaz parasını ödüyor soran var mı? Zaten kıt kanaat geçinen çalışanlar kısa çalışma ödeneği ile sürünürken trilyonlar başka taraflara hiç edilmiş durumda.”
İŞVERENİN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR
1 Nisan’da bitecek kısa çalışma ödeneğine ilişkin CHP’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Kurtgöz, “Partimizin yönetim kuruluna sunulan çalışmada, yeni işsizlik tehlikesine vurgu yapıldı. 1 Nisan’da kısa çalışma ödeneğinin son bulacağı ve işverenlerin önünde iki seçenek olduğu ifade edildi. Pandemi süreci sona ermeden, uygulamaya son verileceği açıklandı. İşveren, işçilerini ya günlük 47 TL karşılığında zorunlu ücretsiz izne çıkaracak ya da işten çıkaracak.
KİTLESEL İŞSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
Kısa çalışma ödeneğinin son kez Mart ayı sonuna kadar uzatılması ilerleyen dönemlerde işçi maliyetini karşılayamayan işverenlerin toplu işten çıkarma yoluna gitmesine neden olacaktır. Esnafın halen tam kapasite ile çalışamadığı ve salgının durumuna göre yeni kısıtlamaların gündeme gelebileceğini varsaydığımızda, kısa çalışma ödeneğinin en azından pandemi sonrasına kadar devam etmesi gerekmektedir. Kitlesel işsizliğin önüne geçilmesi ve çalışanların zorla ücretsiz izne çıkartılmaması için kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları kolaylaştırılmalı, 450 gün prim ödeme ve 60 gün kesintisiz hizmet şartı kaldırılmalıdır. Tüm işçilerin bu süreçte kısa çalışma ödeneğine erişimi kolaylaştırılmalıdır.Kısa çalışma ödeneğinin alt sınırı 2 bin 825 TL net asgari ücret olarak belirlenmelidir.”
“FARKLI BİR GELECEK MÜMKÜN”
CHP’li Kurtgöz konuşmasının devamında, “Zengin toprakların fakir insanları olmayı bir kader olarak görmüyoruz. Aslında ülkemizin yetişmiş iş gücü de, ekonomik varlıkları da çok farklı ve müreffeh yaşamak için fazlasıyla yeterli. Tek ihtiyacımız, ülkenin ve halkın çıkarlarını esas alan bir anlayış. Bu anlayışla CHP iktidarında üretime dayalı büyümeyi hedefleyen, tarım ve hayvancılığı önemseyen bir anlayışla farklı bir gelecek mümkündür” diye konuştu.
HABER MERKEZİ
YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR