KARBON AYAK İZİMİZ KÜÇÜLÜYOR

26.03.2021 - Cuma 20:17

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği tarafından Orman Haftası dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği ve Mülteci gençler Orman Haftası kapsamında yaprak figürlü kolyeler ve orman bitkilerini konu alan el işi tablolar yaptı. Etkinlik çerçevesinde 50 adet çam tohumu bahçesi olan ailelere hediye edildi. Karbon Ayak İzinin önemine değinen Dernek Başkanı Fatma Dinçer, “Sürdürülebilir yaşam döngüsünde ormanlarımızın hayatı önemi var. Oksijen kaynaklarımız azalınca karbon ayak izimiz küçülüyor”. Dedi.

KARBON AYAK İZİ NEDİR?

Ormanların öneminden bahseden Dernek Başkanı Fatma Dinçer şu ifadeleri kullandı:

“21 Mart'ta Güney yarım kürede sonbahar, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günü olması nedeniyle 1971'de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü "Dünya Ormancılık Günü" olarak kabul etmişlerdir. Ülkemizde de her yıl 21-26 Mart "Orman Haftası" olarak değerlendirilmektedir

Karbon Ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

Yukarıdaki dilim grafik, ortalama bir kişinin karbon Ayak İzini'nin toplamını oluşturan ana unsurları göstermektedir.

Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi.

Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları

Tatiller

Uçakla gitmeyin.

Elektrik

Yenilenebilir enerji kullanın.

Doğal Gaz

Isınma için güneş enerjisi kullanın; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz.

Seyahat

Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.

Araba

Paylaşma Yolculuk ayak izinizi azaltmak için işe giderken arabanızı paylaşabilirsiniz.

İkincil Ayak İzinizi Azaltmak İçin İpuçları

Bir şeyler satın aldığınız zaman, bu ürünlerin nerelerde üretildiğini ve üretimde hangi maddelerin kullanıldığını göz önüne alın. İmalat ya da nakliyesinde yüksek emisyona sahip olan ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sözgelimi:

Şişe suyu

Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde musluk suyunu kullanma konusunda herhangi bir sakınma olmamasına rağmen insanlar şişe suyu alma konusunda ısrar etmektedir. Eğer şişe üzerinde volkanik kaynaklardan geldiği konusunda bir ibare varsa uzak bir yerden ithal edildiğinden emin olabilirsiniz. Suyun nakliyesinin karbon Ayak izini hayal edin. Bir de buna şişeleme ve/veya geri dönüşümden kaynaklanan emisyonları ekleyin.

Uzak mesafelerden gelen yiyecek ve içecekler

Süpermarkete gittiğiniz zaman satın aldığınız yiyeceklerin hangi ülkeden geldiğini anlamak için etiketine bakınız. İngiltere’de sonbaharda Yeni Zelanda elması almaya gerek yoktur, ama insanlar buna pek dikkat etmezler. Dünyanın öteki ucundan gelen bir şişe şarabı satın alırken iki kez düşünün; çok daha fazla, ama çok daha az yol kat etmiş yerel şarap bulabilirsiniz. Yapacağınız en iyi şey kendi meyve ve sebzelerinizi kendi bahçenizde yetiştirmek olacaktır. Bir elma ağacı diktiğinizde hem bir sürü meyveye sahip olursunuz hem de bu ağaç atmosferdeki karbon miktarının azaltılmasına katkıda bulunur.

Et tüketimi

Et tüketmini, özellikle kırmızı et tüketimini azaltın.

Uzak ülkelerden gelen elbiseler

Satın almadan önce elbiselerin etiketlerini kontrol edin. Eğer 1000 milden daha uzak bir ülkeden gelmişse başka elbise aramaya devam edin.

Fazla ambalajlanmış ürünler

Gereksiz ambalaja sahip ürün ve hizmetlerden uzak durun. Daha fazla söze gerek var mı?”

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR