DİNÇER : "Hz. Yusuf’un Mâsumluğu ve Mazlumiyeti Sembolize Edilir."

17.12.2020 - Perşembe 16:06

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı Derneği Fatma Dinçer 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yayınladığı mesajında DİNÇER; "18 Aralık, 2001 yılında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun ve aynı yıl içerisinde Paris'te gerçekleştirilen UNESCO Yürütme Kurulu'nun aldığı karar gereği, Uluslararası Göçmenler Günü olarak ilan edilmiştir.

Hz. Yusuf’un mâsumluğu ve mazlumiyeti sembolize edilir. Zâlim kardeşin dehşet veren sözü kuşları dilinde insanlar yaşadıkça ibret olsun diye söylenegelir. Müslümanlar içinde Türkler kumrulara “Yusufçuk Kuşu” demişler. Kumrunun, yâni güvercin yürek safiyeti sembolu olduğuna inanmışlar.

Uluslararası İlişkiler. öğrencisi Afga Sedef Ahmedi Biz Yusufçuk kuşuyuz merhaba hemde küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Ankayız. Afganistan'a bir efsanemiz var dediEsfanemizde

Üvey ana elinde Yusuf adlı bir çocukla ablası varmış. Evden uzak yerlerde koyun otlatırlarmış. Bir gün oyuna dalmışlar, akşam olmuş ve koyunlar kaybolmuş. İkisi de analık korkusundan “Allah’ım bizi ya taş et, ya kuş” demişler. Koyunları ararken birbirlerini kaybetmişler. Hem kardeşi Yusuf’u, hem koyunları arayan abla dağ tepe durmadan haykırmaya başlamış: “Yusuf koyunları buldun mu...?”

Yürekleri dağlayan bu nida ile sabah olmuş. Otlakların bir yerinde Yusuf’u ve koyunları birer taş olarak bulmuş. Abla da kederinden kuş oluvermiş. İşte o hüzünlü zamandan beri kuş olan ablanın haykırışı hiç kesilmemiş. “Yusuf, koyunları buldun mu?”

Günümüzde birçok ülke tarafından göçmenin bir yük olduğunu, külfet olarak karşılandığını görmekteyiz. Ancak ülkemizin, devletimizin yürütmüş olduğu politikaların son derece yerinde olduğunu, Uluslararası İltica Hukukunun ötesinde vicdanlarda yerini bulan bir öneme sahip olduğunu görmekteyiz. Göç ile ilgili yaptığımız işlerin sayılarla, kanunla, uluslararası hukukla ilgili olmanın ötesinde yaptığımız işin bin yıllık geleneğimizin, inancımızın bize yapmamızı buyurduğunun bilinci ile işlerimizi yürütmekteyiz.

Bu ülkenin kültürünü, siyasi yapısını, idari yapısını öğrenmek isteyen bütün yabancılar açısından gönüllülük esasına dayalı olmak üzere, bütün göçmen kardeşlerimizin kendilerini rahat hissedecekleri tüm imkânları kendilerine sunmak için gayret etmekteyiz.

Bu vesile ile dünyanın her yerinde ana vatanından kopup çeşitli sebeplerle başka memleketlere göç etmek zorunda kalmış göçmenlerin ve ilimizde bulunan göçmenlerin, mülteci sığınmacıların 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü’nü içtenlikle kutluyorum." dedi.

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR