Evde Hasta Bakım teknikerleri Kadro istiyor

09.05.2020 - Cumartesi 13:35

Evde Hasta Bakım Teknikerleri Salgınla Mücadelede Sürecin içinde olmak ve çalışmalara katkı sağlamak için Kadro verilmesini İstemektedir.

Pandemi sürecinde sağlık alanında yapılan atamalarda Evde Hasta Bakım Teknikerlerine yeterince kadro verilmediğini söyleyen teknikerler haber merkezimize ulaşarak konu hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptılar.

Yapılan yazılı açıklama ise şöyle;

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen covit19 ile mücadele kapsamında bakanlığımız bir dizi önlemler almış olup bu bağlamda sağlık sektörünün personel ihtiyacını karşılayabilmek için 18 binlik bir personel alımına çıkılmıştır. Pandemiyle mücadele noktasında alına bilecek en etkili önlem sosyal izolasyon olmakla beraber milletimizden evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmaması istenmiş 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirilerek siz evde  kalın biz size gelelim kampanyası başlatılmıştır. Bu süreçte Evde Sağlık Hizmetlerine duyulan önem kat ve  kart artmıştır. Bütün sağlık bakanlığı çalışanlarımızın özveriyle çalıştığı bu süreçte birincil risk grubuna yerleşen Evde Hasta Bakım Teknikerlerine duyulan ihtiyaçta Evde Sağlık hizmetine duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak artış göstermiş olmakla beraber geleceğini kestiremediğimiz bir sürece girmiş olduğumuz şu günlerde ihtiyacın her gecen gün artacağından bizlere göstermiştir. İçinde bulunduğumuz bu süreç göz önüne alındığında personel ihtiyacından doğabilecek sıkıntılar ve sağlık sisteminde meydana gelebilecek bir çöküşü önlemek adına alınan tedbirler kapsamında yapılan 18000 lik personel alımında 11 kişilik Evde Hasta Bakım teknikeri alımı yapmak alım sürecinin iyi işletilemediğini bizler göstermiş bulunmaktadır.

Ekip sayıları yeniden düzenlensin

Bakanlığımızın verilerine göre Türkiye genelinde 770 birimle Evde Sağlık Hizmeti sunulurken Evde Sağlık Yönetmeliği gereği her ekipte en az 1 Evde Hasta Bakım Teknikeri bulunmalıdır ibaresi hiçe sayılarak 723 olarak belirlenmiş olan Evde Hasta Bakım Teknikerlerinin Pdc si olması gerektiği gibi ekip sayıları baz alınarak tekrardan düzenlenmesi elzem hale gelmiştir.  Dernek yönetimi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda 770 evde sağlık biriminde hizmet veren ekip sayısının 2000'e yaklaştığı bilgisi elimizde mevcut olup bakanlığımızın  Pdc sayılarını Evde Sağlık Yönetmeliği doğrultusunda düzenleyerek yapılacak olan ilk alımda düzenlenmiş olan Pdc sayılarına göre Evde Hasta Bakım teknikerlerine istihdam sağlansın istiyoruz."

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR