EROĞLU; Ekiplerimiz Özverili Bir Şekilde Çalıştı.

22.08.2019 - Perşembe 23:02

Belediye Başkanı EROĞLU yoğun yağmur yağışı sonrası meydana gelen sel ve taşkınlarla ilgili açıklama yayınladı.

EROĞLU'nun açıklamasında öncelikle "21 Ağustos Çarşamba günü, ilimizde meydana gelen ve bir tabii afet olarak nitelendirebileceğimiz yoğun sağanak yağışın, meydana getirdiği olumsuzluklardan dolayı tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. "dedi. Eroğlu devamında" Son yılların en olumsuz hava şartlarının yaşandığı ve tahminlerin çok üzerinde bir yağışın düştüğü ilimizde, Allah'a çok şükür telafi edilemeyecek bir sıkıntı ve can kaybı yaşamadık. Meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, son 50 yılın ortalamaları baz alındığında, normalde günlük 1.2 kilogram metrekareye yağmur yağarken, Çarşamba günü bir ayda yağacak yağmur kadar yağış olmuş ve metrekareye bir günde 34.2 kilogram yağmur yağmıştır.
Yine meteorolojiden aldığımız bilgiye göre, Almus'ta 27 kilogram, Turhal'da 16.2 kilogram, Reşadiye'de 10.1 kilogram, Kızılcaören'de de 11.6 kilogram metrekareye yağmur düştüğü göz önüne alınırsa, Çarşamba günkü yağışlı havanın merkezinin de Tokat merkez ilçe olduğu tespit edilmiştir.
Tüm bu olumsuz hava şartlarında Tokat Belediyesi olarak, Çarşamba akşam 20.00'de yoğunlaşarak başlayan sağanak yağış sonucu, meydana gelen olumsuzluklar, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışmaları sonucu, gece saat:01:00 itibari ile neticelendirilerek, şehirde hayat normale dönmüştür.
Meteorolojiden yağışla ilgili bilgileri önceden alan ekiplerimiz, ivedilikle Yeşilırmak üzerinde bulunan Kanal Tokat'taki seti indirerek, burada meydana gelebilecek olası bir taşkın'ın önüne geçmiştir. Yine bir gün öncesinden Behzat Deresi'nde biriken atıkların ve çöplerin, temizliği yapılarak, mazgalların açık olması sağlanmış, yağmur öncesi tedbirler alınmıştır. Ancak şüphesiz 1 aylık ortalama yağmurun bir günde şehrimize yağması, bir kısım yerlerde olumsuzluklar yaşamamıza sebep olmuştur. Özellikle Yüksek Kahve bölgesindeki logarlar'ın aşırı biriken yağmur sularını kaldırmaması üzerine bu bölgeye vidanjör ve temizlik ekipleri derhal sevk edilmiştir. Lakin; Çaybağları, Kemer Bağları, Abdulfettah ve Saraçoğlu Caddesi'nden gelen yoğun yağış, en çukur bölge olan Yüksek Kahve bölgesinde yoğunlaşarak, bu bölgedeki bazı işyerlerinin sular altında kalmasına sebep olmuştur. Bu bölgede yağıştan dolayı birtakım olumsuzluklar yaşayan esnaf kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Aşırı yağıştan etkilenen bir diğer bölgede, Karşıyaka Sayıbaş Kooperatifi'nin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede de kottan kazanılan Dairelerde odunlukların ve depoların, daireye çevirildiği yerlerde hasarlar meydana gelmiştir. Kemer ve çaybağları bölgesinde yola taşan rusubat ve toprak kayması sonucu yollarda kapanmalar meydana gelmiştir. Kümbet Mahallesi Fatih Caddesinde su birikintisi oluşmuş yer yer işyeri ve evlerin bodrum katlarına su dolduğu gözlemlenmiştir. Yine tespitlerimize göre, çatı sularının kanalizasyonlara bırakılması ve bodrumlarda ki havalandırmaların yüzey ile sıfır olması su taşkınlarının evlere dolmasına sebebiyet vermiştir.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, akşam 8'de başlayan yoğun yağışın meydana getirdiği olumsuzluk, belediye ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışması sonucu, gece saat:01.00 itibarıyla neticelendirilerek hayat normale dönmüştür.
Zabıta ekiplerimizin tespit ettiği zarar ziyan ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup, her türlü konuda mağdur olan vatandaşlarımızın yanında olacağız. Selden zarar gören alt yapı ile ilgili olumsuzluklar süratle giderilmiştir." dedi. Son olarak Eroğlu "Değerli hemşerilerime bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletirken, Cenabı Allah'tan ilimizi ve ülkemizi bu tür afetlerden korumasını niyaz ederim." dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR