DÜŞLERİ VE YAŞAMI KUMAŞA DÖKEN USTALARA ANLAMLI DESTEK

28.01.2020 - Salı 23:45

Kısa Adı ANELSANDER olan Anadolu Geleneksel ve Halk El Sanatları Ustaları derneği yazmacılar hanı esnafına maddi destek kampanyası düzenledi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan dernek "DÜŞLERİ VE YAŞAMI KUMAŞA DÖKEN USTALAR.." Başlığı ile bir yazı paylaşarak yazmacı esnafının maddi zararının karşılanmasına katkı sağlamak için üyelerine çağrıda bulundu.

Paylaşılan metin ise şöyle ;

DÜŞLERİ VE YAŞAMI KUMAŞA DÖKEN USTALAR...
Tokat içi dolusu
Tokat beşlisi
Tokat üzümlüsü
Tokat elmalısı
Tokat yarım elmalısı
Tokat kirazlısı
Tokat içi boş (Kayseri kenar)
Purket (plaka)
Kaşık sapı
Kaynana yumruğu
Asma yaprağı
Ev işi yazma
Trabzon kenar gibi birçok desen adıyla yaşayan eserler....


40 yıl öncesine kadar Tokat'ta bulunan beş büyük handa; 1. Horozlu Hanı, 2.Hacı Musaoğlu Hanı, 3.Askerler Hanı, 4.Beypazarı Hanı, 5. Gazioğlu Hanında yürütülen yazmacılık bugün yalnızca bir handa (Gazioğlu Hanında) yapılmaktadır. İki asır kadar önce bir kervansaray olarak yapılan Gazioğlu Hanı, ortasında kuyusu olan büyük dikdörtgen biçimli avlusu ve üst kattaki sıra sıra odaları ile eski zamanlarınkinden farklı değildir bugün... Atölyelerde renk renk tülbentler değişik kalıplarla basılırken, biriken yazmalar tavandaki cereklere asılır. Yazmalar, avludaki havuzlarda ve üst kattan avluya uzanan cereklerde bir renk cümbüşü gibi uzanır. Halen Yazmacılar Hanında da yazmacılığa devam eden yazmacılar mevcut olup, büyük bir çoğunluğu Tokat sanayi sitesinin yanında yeni yapılan Yazmacılar Sitesinde faaliyetlerini sürdürmektedirler." diye devam ediyor Tokat Valiliği'nin kütüphanesinde yeralan yazıda.... İşte O Yazmacılar Sitesi yandı bildiğiniz üzre geçen hafta...Ve o sitede faaliyet gösteren tüm ustalarımızın ciddi kayıpları zararları oldu. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Esnaf Odaları kurum kuruluşlar dernekler halk seferber oldu destek için.. Ustalarımız can bulsun, yeniden üretsin diye.. Gelin hepbirlikte bizde umut olalım, destek olalım .. Açılan kampanyaya imkanlarınız ölçüsünde katkıda bulunalım. 

#Anelsander #elsanatları #UstalarımızÜretsinDiye
#TokatYazmacılaraDestekOluyoruz
#gelenektengelen

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR