DOSTLAR MECLİSİ'NİN 4. YAS-I MATEM İFTARI

07.09.2019 - Cumartesi 14:04

Tokat Dostlar Meclisi tarafından düzenlenen 4. Yas-ı Matem İftarı düzenlendi.

İftara Dostlar Meclisi üyeleri ve misafirler katıldı. Okunan Akşam ezanı ile oruçlar açıldı. Dua yapıldı. Kur'ân-ı Kerim okundu ve Kerbela olayını anlatan ilahi okundu.

Tokat Eski Belediye Başkanı Nizamettin Aydın; "İslam aleminin Hicri takvime göre Yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayının ilk günü 31 Ağustostur. Müslümanların da bir takvimi olması düşüncesi üzerine hicret milat kabul edilmiştir. Kerbela katliamı öncesinde bereket ve hayır ayı olarak kabul edilen muharrem ay, Kerbela olayından sonra yas-ı matem ayı olarak kabul edilmiştir. Muharrem ayının ilk gününden itibaren 10 gün oruç tutmak ve 10. Gün aşure pişirmek faziletli bir ibadet olarak kabul edilmiştir.” Sözleriyle bilgilendirme yaptı.

Muzaffer Belene " Birlik beraberliğimizi güçlendiren bu birlikteliğin ve topluluğun ülkemizde önemli bir olaya imza attı. 300 kişi ile Kerbelaya giden Hüseyin Efendimiz 6000 kişilik bir ordu tarafından şehre sokulmamıştır. Ayrılarak geri dönenlerden sonra 72 kişi kalmıştır. Yapılan katliamdan sadece Zeynel Abidin kurtulmuştur. Bu ay yas ayımızdır. Biz toplum değerlerimize saygı duyalım…” Sözleriyle muhteşem bir konuşma yaptı.

Emekli Profesör Ertuğrul Yaman organizasyonu gerçekleştiren Dostlar Meclisi ve Sayın Besler’e teşekkür etti.

Dostlar Meclis Başkanı Burhan Besler "4.sünü düzenlediğimiz Muharrem İftarına hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Afiyet olsun. Biz bu iftarları devam ettireceğiz. Zalime boyun eğmeyen, mazlumların yanında yer alan İmam Hüseyin’in şehit edilmesinin yassını tutuyoruz.  Tokat ve ülkemizin en fazla birlik beraberliğe ihtiyacı var. Dostlar Meclisi olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Birbirimizi sevelim ve saygı gösterelim. Farklılıklarımız kültürel zenginliğimizdir.” Dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR