DİYANET'TEN "YEMEN'E SESSİZ KALMA" KAMPANYASI

07.12.2018 - Cuma 04:10

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı, yaklaşık 4 yıldır süren savaş nedeniyle dünyanın en büyük açlık krizlerinden biri ile karşı karşıya kalan Yemen için yardım kampanyası başlattı.

“Yemen’e Sessiz Kalma” başlığıyla düzenlenen kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TDV'nin, Yemen'de ihtiyaç sahiplerine bugüne kadar 8,5 milyon lira değerinde yardım yaptığını hatırlatarak, "Bugün de yardım faaliyetlerimizi daha kapsamlı hale getirmek ve en ileri düzeye taşımak için Yemen'e Sessiz Kalma başlığıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz. Milletimizi hep beraber daha güçlü şekilde insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.

İslam coğrafyasının neredeyse her yerinde, acı, gözyaşı ve hüzün olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kurduğu medeniyetlerde uyguladığı ahlak ve adalet ile asırlarca insanlığın sığınağı olmuş ve bugün hakkı-hakikati, adalet ve merhameti, iyilik ve güzel ahlakı yeryüzüne tanıtmak ve temsil etmekle mükellef bir ümmetin mensuplarının hâli maalesef içler acısıdır” ifadelerini kullandı.

İslam coğrafyasında yaşanan sorunların, acıların, küresel müdahalelerle, emperyalizmle, sömürgeci politikalarla ilgili boyutunun varlığına işaret eden Başkan Erbaş, “Ancak bu durum, sorunlarımızı tamamen harici unsurlara indirgeyerek, sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret olamaz. Kabul edelim ki bizim ümmet olarak maalesef çok ciddi hatalarımız ve zaaflarımız var” diye konuştu.

“Irk ve mezhep kavgalarının bir tuzak olduğunun idrak edilmesi için daha ne kadar acı yaşayacağız?”

Başkan Erbaş, asırlardır bir sekînet yurdu olan İslam coğrafyasının nasıl acı ve gözyaşı diyarı haline geldiğinin değerlendirilmesine dikkat çekerek, “Irk, mezhep ve meşrep kavgalarının bir tuzak olduğunun, esasında hepimizi vurduğunun idrak edilmesi için daha ne kadar acı yaşayacağız?” ifadelerini kullandı.

“İnsanlık vicdan sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir” diyen Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“İslam dünyası, akıl, iz’an, feraset, basiret ve kardeşlik sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir.Ve elbette bütün bunların neticesinde Allah’a ve ahiret gününe iman eden insanlar olarak her geçen gün sorumluluğumuz daha da artmaktadır. Mazlum ve mağdurların umut bağladığı bir medeniyetin ve ülkenin mensupları olarak yükümüz daha da ağırlaşmaktadır.”

“Milyonlarca insan ülkemizi son umut olarak görmektedir”

Başkan Erbaş, bugün dünyanın her yerindeki mazlum ve mağdur insanlar, umudunu bu topraklara, bu ülkeye, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Türkiye Diyanet Vakfı’na bağladığını ifade ederek, “Kafkaslardan Asya’daki Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlar’daki evlad-ı fatihandan Uzak Doğu’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya mazlum, yoksul, sahipsiz milyonlarca insan bizi, ülkemizi bir umut hatta son umut olarak görmektedir” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, bugün Türkiye’nin farklı kıtalarda yaşanan trajedilere, bütün uluslararası platformlarda ve küresel boyutta dikkat çeken, itiraz eden, mazlumların sesi ve sözcüsü bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği yardımlar ile yaraları sarmak ve ihtiyaçları karşılamak için büyük gayret sarf ettiğine işaret eden Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye, son dönemlerde başta Suriye, Filistin, Somali ve Arakan olmak üzere bütün kriz bölgelerinde din, dil, ırk ve bölge ayrımı gözetmeden gerçekleştirdiği faaliyetlerle dünyada en fazla insani yardım yapan ülke olmuştur. Bu durum, milletimizin insanlığın vicdan yükünü neredeyse tek başına yüklendiğini göstermektedir. Dolayısıyla yeryüzünde yükselen her feryada gönülden karşılık vermek bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir.”

Yaptığı çalışmalarla evrensel bir iyilik hareketine dönüşen TDV’nin ülke genelindeki bin şubesi ve 145 ülkede yürüttüğü faaliyetleriyle Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Balkanlara, Karayiplerden Uzakdoğu’ya nerede yardıma muhtaç mazlum, mağdur varsa yardımına ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

“Acilen yardım edilmezse 11 milyondan fazla insan hayatını kaybedecek”

30 milyonluk Yemen nüfusunun 22 milyonu, her geçen gün artan şiddet ve yokluk karşısında hayatta kalmaya çalıştığını belirten Başkan Erbaş, “Eğer acilen yardım edilmezse 11 milyondan fazla insan hayatını kaybedecek” dedi.

Başkan Erbaş, Yemen’de temel gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının had safhada olduğuna, açlık ve susuzluk sorunu yaşandığına vurgu yaparak, “Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede yaklaşık 3 milyon kadın ve çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor. Çoğunluğu El Hudeyde şehrinde bulunan 1,2 milyon kişi kolera hastalığına yakalanmış durumda.”

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan 2,6 milyon kişinin öncelikli olarak barınma ihtiyacı olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Bin 600 okulun kullanılamaz hale geldiği bölgede, acilen barınak, çadır, battaniye, giyim, temizlik ürünleri, temel gıda malzemeleri, mama ve çocuk beslenme ürünleri, içme suyu için hızlandırılmış su kuyuları ve çocukların eğitimi gibi konularda desteğe ihtiyaç var” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak çatışmaların başladığı ilk andan bu yana Yemen’de bulunarak her türlü insanî yardım çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.

“Yemen’e bugüne kadar 8,5 milyon Türk Lirası tutarında yardım yaptık”

TDV’nin hayırsever milletin bağışlarıyla bugüne kadar Yemen’de; yaptıklarını anlatan Başkan Erbaş şöyle konuştu:

“Kurban faaliyetleri kapsamında 9 bin 798 hisse kurban keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ramazan yardım faaliyetleri kapsamında 8 bine yakın aileye gıda ve acil ihtiyaç desteği verdik. 10 bini aşkın kardeşimizle aynı iftar sofrasında bir araya geldik. Açtığımız, 30 bin kişinin faydalanabileceği 2 su kuyusu ile acil bölgelere su ulaştırmaya çalışıyoruz.  Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Lisans ve Lisansüstü alanlarda birçok Yemenli öğrenciye ülkemizde eğitim imkânı sunuyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte Yemen’e bugüne kadar 8,5 milyon Türk Lirası tutarında yardım yaptık.”

Başkan Erbaş, Yemen’de yaptıkları yardım faaliyetlerini daha kapsamlı hale getirmek için“Yemen’e Sessiz Kalma” başlığıyla yeni bir kampanya başlattıklarını dile getirerek, “Milletimizi hep beraber daha güçlü şekilde, insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz.” dedi.

Online, kısa mesaj ve hesap numaralarıyla yardım

Erbaş, vatandaşların "bagis.tdv.org" internet adresinden online bağış yapabileceğini bildirerek, "YEMEN" yazıp 5601'e kısa mesaj göndererek 10 lira bağışta bulunabileceğini kaydetti.

Ayrıca vatandaşların yardım kampanyasına banka hesap numaraları aracılığıyla katılabileceğini dile getiren Erbaş, "Tarih boyunca mazlumların yanında olan milletimiz kuşkusuz Yemen'in çığlığına da sessiz kalmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Programda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli ile TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat katıldı.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR