BORSADAN ÜYELERİNE ÖZEL BANKA PROTOKOLÜ

22.12.2020 - Salı 12:25

Tokat Ticaret Borsası tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere Ziraat Bankası ile “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” kapsamında protokol imzaladı.

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora’nın makamında gerçekleşen protokol buluşmasına, Tokat Ziraat Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi Müdürü Mustafa Düzenci de katıldı. Ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olan proje ile tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmesi hedefleniyor.
-Protokolde neler var?
Satıcılar açısından büyük faydaları olan protokol kapsamında öncelikli hedef tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi. Ayrıca protokol kapsamında; esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı da satıcılar için büyük avantaj sağlayacak. Protokol kapsamında alıcılar açısından bir dizi fayda bulunuyor. Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı, kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması gibi pandemi döneminde önem arz eden bir sistem protokolün imzasıyla birlikte uygulanmaya başladı.
-Sistem nasıl işleyecek?
Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işleyecek. Satıcıların yani tedarikçilerin POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecek, alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecek. Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir. Bu seçenekler ise esnek vade seçeneği ile eşit taksit seçeneği olarak belirlendi.
Örnek olarak tedarikçi, 100 bin liralık bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek. Aynı şekilde tedarikçi, 100 bin liralık mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecek. 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacak. Çünkü tahsilatın muhatabı artık banka olacak ve tahsilatı da bankadan yapacak.
Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecek. Herhangi bir üst limit bulunmayan sistemde herhangi bir sektör kısıtlaması yok. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalar bu imkândan faydalanabilecek.Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak ve her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecek. Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecek.
-Şehrimize hayırlar getirsin
Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, protokolün imzası sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Pandemi döneminde alım-satım işlemlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığı üyelerimizden bizlere gelen geri bildirimlerle ortadaydı. Bunun çözümü için gerekli çalışmaların yapılması noktasında taleplerimiz olmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ziraat Bankası arasında karara bağlanan çalışma kapsamında bizde Ziraat Bankası Tokat Gaziosmanpaşa Şubesi ile imzalarımızı attık. Sayın müdürümüze teşrifleri için teşekkür ediyor, atılan imzanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
HABER MERKEZİ
YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR