Berber ve Kuaför Salonu İşletmecisi HANLI'dan Gündem Değerlendirmesi

01.05.2021 - Cumartesi 16:31

Tokat'ta kendine ait işyerinde Berber ve Kuaför Salonu İşletmecisi olarak hizmet veren İş İnsanı Salim HANLI gündemle alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu.

Değerlendirmesinde HANLI "

Bilindiği üzere 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19 dan başlayıp 17 Mayıs 2021 pazartesi sabah saat 5 ekadar tam kapanma sürecine girdik.

İçişleri bakanlığının genelgesi'nde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerinin  faaliyetlerine ara verildi. Faaliyetlerine ara veren sektörlerin başında berber kuaför ve güzellik salonlarındır, bu süreç sektörümüzü, ilimizi ve ülkemizi çok yıprattı insanlarımıza özellikle esnafımızı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. bu salgının azalması veya bitmesi nasıl devletimizin elinde ise biz vatandaşımıza de çok iş düşüyor tamam bizler kapatıldık fakat sorun şu marketler, caddeler tıklım tıklım kapanma kararı ile birlikte büyükşehirlerdeki vatandaşlar memleketlerine veya tatil yerlerine Akın Akın insan seli oluşturdu.  Bir kesim fedakarlık yapıyor bir kesimde bu kuralı bozuyor. Halkımızın, vatandaşımızın daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum çünkü bu iş uzadıkça bu durum tüm esnaf kardeşlerimizi olduğu gibi berber kuaför güzellik salonu işletmecileri kardeşlerimizi de derinden etkiliyor ve en önemlisi sevdiklerimizi kaybediyoruz. Elbirliği ile kurala uyalım eski özlediğimiz günlere geri dönelim.

Sayın Cumhurbaşkanımız  1.2.3 ay olmak üzere 1000 TL gelir kaybı desteği 500 TL kira yardımı yaptı en son 29 Nisan 2021 Perşembe günü kapanma ile birlikte kira desteği ve gelir kaybı desteğini 1 ay uzattı fakat biz bunu yetersiz biliyoruz en azından salgın bitene kadar bu desteğin devam etmesini istiyoruz. Bu vesile ile sizin aracılığınızla yerel de bizleri üzerinden elini çekmeyen esnafımızın yanında olan başta sayın valimiz Ozan balcı, Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu ve Tesob başkanımız sayın Fehmi Çankaya şahsım ve üyelerimiz adına teşekkür ederim.

Bu pandemi süreci bizlere, üyelerimize çok şey öğretti bağlı bulunduğumuz bir odamız var üyelerimizin yetki verdiği bir başkanımız var fakat başkanımız pandemi sürecinde üyelerini yalnız hatta adeta hepimizi kaderi ile baş başa bırakmıştır. Kendi çabasıyla hiçbir şey yapmadığı gibi valimiz belediye başkanımızın yaptıklarında kendisi yapmış gibi bizlere lanse etmeye çalışmıştır, valimiz ve belediye başkanımızın pandemide dağıttığı çekleri bile hakkaniyetli bir şekilde üyelerimize ulaştıramamıştır. Sayın Turan ULAŞLI 'nın  “Ben yaptım diye övündüğü alışveriş çekleri maskeler dezenfektanları  sağ olsunlar sayın valimiz ve belediye başkanımız sadece bizim odamıza değil tüm odalara vermiştir. Başkanımız şu sıkıntılı süreçte üyelerinin yanında olması gerekirken enerjisini boş ve anlamsız şeylere harcamaktadır. Tesob'tan yaklaşık 3 TL'ye almış olduğu fiyat listesini üyelerine 40 TL gibi uçuk bir rakama satmaya çalışan bir başkandan bahsediyoruz. Başkanımız odamızda para yok mecburen yaptık diyorsa o zaman başkanımıza şu soru sorulmalı 16 yıldır odanın başındasın Bir önceki dönemden (kadir Can) o zamanki para ile 4600 TL civar para teslim aldın, başkanlık maaşıda almadığını söylüyorsun üye sayısı bizim odamızın yarısı bile olmayan odaların kasalarında parası var, bu zamana kadar ne yaptın diye sorarlar odamız adına yatırımlar mı yaptın da bilgimiz yok ben şahsen başkanımızın odamızı iyi yönetemediği kanaatindeyim. Başkanımıza dedik ki terziler odası üye sayısı az olan bir oda. Bu halde bile fiyat listesine ücret almıyorlar. 1. 2. 3. ay muhasebe ücretlerini almadıkları gibi bu süreyi uzattılar bizim esnafımız sıkıntıda sen de bu ücretleri alma dedik fakat kendisi bu telkinlerimizi dikkate almadı.

Yine başkanımız uzun yıllar Galericiler, Emlakçılar, Servisçiler ve Bizim sektördeki herkese MYK  belgesi bilinen adıyla Kaynes belgesi verdi .Biz başkana sorduk başkanım bu kaynesi kendi adınıza mı yapıyorsunuz yoksa odamızın adına mı servisçiler odası gazeteye açıklama yapmış "3 ayda odamıza para kazandırdık" diye bizim odamıza kaç para kazandırdınız yok odamızın adına yapmıyorsanız kendi adınıza yaptı iseniz odamızın imkânlarını neden kullandınız diye soru sorduk ama maalesef bu sorunuza cevap alamadık.

Ben son olarak üyelerimize şu şekilde sesleniyorum artık yalnız değilsiniz,haklı sorularımıza neden cevap alamıyoruz,bu ve buna benzer sorularımıza devam edeceğiz hepinize saygı ve sevgilerimle....

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR