BALKAN TÜRKLERİNİN "KIZIL ELMA" SI TANITILDI.

30.09.2020 - Çarşamba 23:29

BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’ nin çıkarttığı KIZILELMA DERGİSİNİN Basına tanıtım toplantısı Belediyenin Hıdırlık Sosyal tesislerinde Tokat Belediye Başkanı Sn.Av. Eyüp EROĞLU’nun ve dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının açılışını KIZILELMA DERGİSİNİN Yazı işleri müd. Sosyolog Yazar Ayla BAĞ bir şiirle açtı. Ve KIZILELMA bir ülküyü temsil  ediyorsa, sosyolojik açıdan baktığımızda İnsanoğlunun en büyük ülküsü Kendini bilmesidir dedi ve Yunus Emre’nin “ilim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir sen kendini bilmezsen o nice okumaktır “ söylemini dile getirerek ilimle yoğrulan hayatlar diledi. Bu bağlamda DÜŞÜN adlı şiirini okudu.

“Sen hiç MUHAMMED  MUSTAFA ’ nın gözüyle baktın mı kızına, baksaydın, Bugün diri diri gömülmez di kız çocukları.

Sen hiç Veysel  Karani’nin gözüyle baktın mı annene, Baksaydın, Bugün huzur evleri tıklım tıklım dolmazdı.

Sen hiç Aşık Veysel gibi aşık oldun mu eşine? olsaydın, Bugün cinayetle bitmezdi ayrılıklar.

Sen hiç MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün gözüyle baktın mı kadına? Baksaydın, Bugün omuz omuza yan yana yürürdün.

Sen hiç dünya gözüyle değil, Gönül gözüyle baktın mı ? Annene, kızına, eşine , O nura. “

Şiirini okuduktan sonra sözü Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yavuz Cemil ERDEM’e verdi.

Başkan ERDEM  yaptığı konuşmada “TOKAT BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ’ nin kurulduğu günden bu zamana kadar gerek yönetim olarak gerekse üyeler olarak hep birlik beraberlik içerisinde olduk, bundan sonraki süreçte de aynen hiçbir şey değişmeden devam edeceğiz.Uzun zamandan beri düşüncemiz ve hayalimiz olan KIZIL ELMA Dergimizi meşakkatli ve bir o kadar da zevkli çalışmanın neticesinde çıkardık. Bu anlamda bu süreçte bizimle beraber olan herkese teşekkür ediyorum. Dergimizin içeriği dolu dolu . Balkan Türklerinin gerçekleriyle, geçmişiyle alakalı okunası bir dergi . Dergimizin 2. Sayısını Ekim ayı başında çıkarmayı planlıyoruz. 2. Sayı 1 sayıdan daha daha dolu. 1 sayımızda çok önemli ve değerli yazarlarımız var. Bundan sonra ki ayılarımızda da olacaktır.bu bağlamda buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU bir konuşma yaptı. Konuşmasında EROĞLU , Balkan Türklerinin aslında muhacir veya mübadil değil, sadece bir süre kendi topraklarından ayrı kalmış türk insanıdır. Mübadil veya muhacir demekde aslında doğru değildir. Tokat Balkan Türkleri Derneğimizinde  böyle güzel bir çalışmayı yapmasından dolayı başta başkanımız olmak üzere tüm  dernek üyelerini ve derginin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum. Yine konuşurken derneğimiz dedim çünkü bende derneğin resmi üyesiyim ve bununla da gurur duyuyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada derneğin her türlü çalışmasında destek olmaya hazırız. “dedi. Program çay ikramı ile sona erdi.

HABER MERKEZİ

YORUM YAZ
Tokat Duvar Kağıdı
YAZARLAR